Dom Gości w Tyńcu
Ze względu na swoje niezwykłe walory, opactwo benedyktynów w Tyńcu odwiedza od lat wiele osób z całej Polski. Jedni szukają tu wyciszenia i kontemplacyjnej atmosfery sprzyjającej modlitwie lub medytacji. Inni przybywają po to, aby zwiedzić jeden z najstarszych zabytków w kraju i poznać z bliska życie mnichów. Wszyscy są tutaj witani z otwartymi rękoma, a bardzo dobre warunki pobytu sprawiają, że odwiedziny w tynieckim klasztorze pozostają na długo w pamięci.
O komfort przyjezdnych dba przyklasztorny Dom Gości. Składają się na niego kawiarnia Benedyktyńska, restauracja Mnisze Co Nieco i przede wszystkim przytulne pokoje usytuowane w zabytkowych zabudowaniach opactwa. Dzieli się ono na dwie części: Opatówkę oraz tak zwaną Wielką Ruinę. Pierwsza część to pamiętający dawne czasy budynek położony w północnej części kompleksu. Na jego parterze znajduje się dostępna dla osób z zewnątrz kaplica, a nieopodal można przejść do wnętrza opackiego kościoła. Na miejscu Wielkiej Ruiny istniała natomiast niegdyś przyklasztorna biblioteka. Dziś są tam pomieszczenia reprezentacyjne oraz pokoje gościnne.
Goście mają do dyspozycji pokoje w opcjach różniących się pod względem ceny oraz wyposażenia:
- Komfort – pokoje znajdujące się w południowej części opactwa, na miejscu dawnej biblioteki klasztornej. Odwiedzający mają w nich do dyspozycji osobną łazienkę i wspaniały widok na przepływającą nieopodal Wisłę i okoliczną przyrodę
- Standard++ oraz Standard+ – to pokoje umiejscowione na parterze Opatówki, posiadające osobne łazienki
- Standard – znajdują się w północnym skrzydle obiektu, doskonale sprawdzą się dla osób poszukujących prawdziwego, ascetycznego wystroju sprzyjającego modlitwie, kontemplacji i wyciszeniu.
Jak na pomieszczenia klasztorne przystało, wnętrza przeznaczonych dla przyjezdnych pokoje mieszkalne urządzone są w duchu prostoty, ale jednocześnie jest w nich wszystko, czego potrzeba do wygodnego noclegu.
Oprócz pokoi i zaplecza gastronomicznego, przybywający do Tyńca mają możliwość uczestnictwa w mszy świętej, modlitwach (Liturgia Godzin), posłuchaniu śpiewanego przez mnichów chorału gregoriańskiego czy organizowanych co jakiś czas rekolekcjach i warsztatach. Świetną pamiątką z pobytu może być książką nabyta w miejscowej księgarni lub zakupy w przyklasztornym sklepie. Można w nim dostać liczne artykuły sygnowane nazwą Produkty Benedyktyńskie.
Jedną z głównych atrakcji turystycznych klasztoru w Tyńcu jest tutejsze muzeum z wystawami stałymi i czasowymi. W jego którego zbiorach znajdują się cenne eksponaty związane z bogatą historią miejsca. Muzeum i zabytkowe wnętrza klasztoru warto zwiedzić z przewodnikiem, który interesująco przybliży niesamowitą przeszłość opactwa w Tyńcu i jego burzliwe dzieje.